Ondřej MAREK

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie

 • Zpracování hypotéky u Fio banky

  Nedávno mi volal anglicky hovořící klient, že chce refinancovat hypotéku. Jedním z požadavků byla variabilní sazba, bez podmínky životního pojištění a možnost doplacení kdykoliv nebo co nejdříve za nejnižší poplatek. Po analýze se potvrdilo, že refinancování má smysl a klient výrazně ušetří. Optimální řešení a výrazně levnější řešení v tu dobu bylo přes Fio banku. Řekl jsem si, dobrá, proč ne procvičím alespoň s dalším klientem angličtinu, zpracuji pro klienta standardní placené poradenství (Fio banka nemá smlouvy s makléři) a zjistím jaké má Fio banka procesy. Předpokládal jsem, že jednoduché refinancování bude umět Fio banka zpracovat, že na tom není co zkazit.

  Prvním nečekaným úkolem bylo najít hypotečního bankéře, který má čas se věci věnovat. Klient bydlí v lokalitě Praha Západ a pracuje na okraji Prahy 5. Pro klienta Nejbližší pobočka Fio banky (Kladno a Lužiny) hypotéky neuměla zpracovat. Na další nejbližší pobočce (Praha 5 – Anděl) řekl bankéř, že může nejdříve za 3 týdny. Nakonec jsme s klientem skončili na pobočce v centru v Burzovním paláci. Konzultace s úvěrářem proběhla v pořádku, s cizincem v rámci EU s trvalým pobytem neměli problém, spolužadatelka občan CR, příjmy dostatečné, LTV v pořádku. Tak jsme na pobočce s klienty podepsali žádost a předali rovnou kompletní dokumenty pro schválení.

  Po měsíci a několika urgencích, z banky napsali, že zpracovali supervizi odhadu a odhad nového RD ponižují o 20%. Nejsem odhadce, ale ponížení odhadu, který byl zpracován už v „pokrizovovém“ roce 2012 o částku 1 mil. Kč je zvláštní. Podobné nemovitosti na sreality se inzerovali za cenu uvedenou v odhadu. Pro srovnání třeba Unicreditbank již měl nulovou korekci původní odhadní ceny (znáte jistě jejich tabulku u refinancování).

  Po další komunikaci ohledně odhadu vyšlo najevo, že po supervizi odhadu, nastala situace, kdy hypotéka není do 70 % ale do 80% LTV. U hypotéky v pásmu nad 75% LTV má Fio banka daleko větší nároky na bonitu. Kdekoliv jinde by klient prošel (příjem za rodinu celkem 65.000 Kč a splátka hypotéky 12.000 Kč), ale u Fio banky již bonita neprocházela. Úvěrového pracovníka na pobočce jsme se dotázali zda-li má smysl po dvou měsících, kdy byla původní žádost předložena, dokládat nové potvrzení o příjmu. Klient měl bonusy v práci, tak průměr vycházel lépe a již těch chybějících 1.000 Kč měsíčně do bonity můžeme doložit. Z banky byla odpověď, že ano má smysl, dokládat nové potvrzení o příjmu. Tak nové potvrzení klient zajistil. Zmíním ještě jeden (ne však jediný) pro mě nesmyslný požadavek banky, kdy chtěli výpis z účtu za březen v polovině března, protože klient měl v potvrzení o příjmu uvedenou mzdu také za březen. Výplatní páska nestačila. Čekalo se tak dalších 14 dnů, abychom tento požadavek mohli splnit.

  Po doložení „chybějícího“ dokumentu a dalším týdnu přišla z Risku Fio banky zpráva, že pokud si klient myslí, že když oproti nové žádosti doloží nové potvrzení o příjmu, kde je vyšší průměr než naposledy, že toto banka uzná, tak je klient na omylu. To byla poslední kapka ve zdlouhavém schvalovacím procesu, který trval více jak 3 měsíce.

  Žádost jsme ve Fio bance ukončili a podali novou do Unicreditbank na pobočku, kterou měl klient nejblíže. Sice malá pobočka o 3 lidech, ale energický pan ředitel měl evidentně zájem se věci věnovat. Hypotéka byla, i přes pro mě byrokratický Unicreditbank, za týden schválena včetně individuální snížené Float sazby bez Cardifu.

  Fííío už raději ne.

  Máte také nějakou zkušenost se zpracováním hypotéky u Fio banky ??

  Komentáře: 3

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.